Dlaczego szyby parują?

parowanie szybNajczęściej szyby parują w dolnej swojej części od strony pomieszczenia. Skraplanie się pary wodnej na szybie świadczy o zbyt dużej wilgotności w danym pomieszczeniu, a więc o niedostatecznej wentylacji. W przypadku zaparowanej całej szyby procent wilgoci jest naprawdę bardzo duży i kwestią niedługiego czasu jest wystąpienie pleśni. Zaradzić temu można jedynie poprzez podniesienie temperatury ogrzewania, a przede wszystkim usprawnienie wentylacji i częstsze wietrzenie.

Rzadsze w występowaniu zaparowanie między szybami jest spowodowane rozszczelnieniem się pakietu. W tej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest wymiana tych szyb w oknie. Ponadto przez kilka lub kilkanaście dni w roku przy dużej wilgotności powietrza mogą się zdarzyć takie sytuacje, że szyba jest zaroszona od zewnątrz. Tym nie należy się przejmować – jest to najzupełniej normalne zjawisko i nie świadczy o jakichkolwiek wadach lub błędach.


Wietrzenie – ważne czy nie?

Jeżeli pomieszczenia nie są wyposażone w wentylację mechaniczną to wietrzenie jest bardzo ważne. Pozwala usunąć z pomieszczeń nadmiar wilgoci zapobiegając parowaniu szyb i powstawaniu pleśni, usuwając również większość bakterii chorobotwórczych.

wietrzenieWszelkie zarazki bardzo lubią źródła ciepła takie jak piece i kaloryfery. Przed wietrzeniem powinniśmy zakręcić zawory grzejników, otworzyć na oścież okna, wyjść z tego pomieszczenia i zamknąć drzwi. Najlepiej wietrzyć krótko i intensywnie, a nie uchylać lekko lufciki czy okna na długi czas, bowiem efekt takiego wietrzenia będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego. Nie tylko nie uda nam się dobrze wywietrzyć pomieszczeń powodując w dodatku wyziębienie ścian i mebli, marnując przy okazji drogie ciepło na ponowne ich ogrzanie.

Wietrzmy co najmniej dwa razy dziennie (rano po wstaniu i wieczorem przed spaniem) po kilkanaście minut. Dzięki temu powietrze będzie w znacznym stopniu oczyszczone z chorobotwórczych bakterii i wirusów, a nam będzie się lepiej żyło i spało. Niekiedy zdarzało nam się słyszeć od klientów :”nie po to kupowałam szczelne okna, żeby teraz wypuszczać ciepło”. Jest to twierdzenie bardzo krótkowzroczne bo:

  • pleśnie i grzyby mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, jednocześnie „lubiąc” wilgotne powietrze,
  • im suchsze powietrze tym mniej ciepła potrzeba do jego ogrzania,
  • duża wilgotność powietrza to jednocześnie większa wilgotność ścian zewnętrznych i ich mniejsza izolacyjność.

Pamiętajmy : pozaklejane kratki wentylacyjne, brak wietrzenia i cyrkulacji powietrza to nie jest droga do oszczędności. To prosta droga do chorób, pleśni i złego samopoczucia.


Konserwacja i regulacja okien – konieczność?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla naszych okien jest ich coroczna regulacja i konserwacja – zgodna z wymaganiami producentów okien i okuć. Trzeba o nie dbać, aby należycie i bezproblemowo spełniały swoje funkcje.

konserwacja i serwis okien

Część z właścicieli nowych okien często nawet nie wiedzą, że okna wykonane z PCV też trzeba konserwować. Również wiele osób uważa, że na tym można zaoszczędzić. Nic bardziej błędnego i w przyszłości kosztownego. To, że takich okien nie trzeba malować nie oznacza, że nie wymagają innych zabiegów. W trakcie wieloletniej eksploatacji stolarka okienna bez właściwej regulacji i konserwacji często ulega degradacji oraz przestaje pełnić właściwie swoje funkcje. Nieszczelne okna, przez które wieje wiatr, skrzydło uszkadzające ościeżnice, ciężko obracająca się klamka, dopychane na siłę skrzydło to tylko część ze skutków braku systematycznej regulacji i konserwacji okien.

Po jakimś czasie od montażu często napotykamy między innymi tego rodzaju problemy, bo brak należytej pielęgnacji powoduje szybsze starzenie się mechanizmów i uszczelek, ścieranie powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenie trwałości okien i komfortu ich użytkowania. Szczególnie w okuciach należy regularnie kontrolować zużycie elementów i ich mocowanie, a wszelką naprawę (regulacja czy wymiana okuć) powinien wykonywać doświadczony fachowiec. W skrajnych przypadkach ta pozorna oszczędność prowadzi do zniszczenia poszczególnych elementów, a naprawa uszkodzeń jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna niż zapobieganie im.

Osoby chcące przez wiele lat bezawaryjnie i komfortowo użytkować okna, powinny przeprowadzać regularny serwis swoich okien i nie czekać, aż się coś zepsuje utrudniając lub wręcz uniemożliwiając prawidłową eksploatację. W ten prosty, niedrogi sposób, unika się kosztownych napraw i konieczności wymiany elementów okiennych w swoich domach i biurach przez wiele lat.

Trzeba pamiętać że warunkiem uznania gwarancji przez producenta jest prawidłowa i regularna konserwacja!


Jak dbać o okna?

Na czas remontu lub prac wykończeniowych trzeba zabezpieczyć okna folią, a szczególnie chronić okucia przed zapyleniem i zaprawą murarską, tynkami, szpachlami, farbami i innymi niepożądanymi „dodatkami”.

Jeżeli już przydarzy nam się takie wybrudzenie to należy je niezwłocznie usunąć, ale na pewno nie przez skrobanie. Czasami zdarza nam się widywać również okna PVC „uszlachetnione” poprzez pomalowanie ich razem z uszczelkami farbą co zdecydowanie pogarsza parametry użytkowe. Pod żadnym pozorem nie wolno malować okuć czy uszczelek, bowiem skutkuje to koniecznością ich wymiany w bardzo krótkim czasie.

jak dbać o oknaDo mycia ościeżnic i skrzydeł używamy miękkiej szmatki i letniej wody z dodatkiem delikatnych środków myjących. Szyby czyścimy środkami przeznaczonymi do tego celu. W żadnym wypadku nie wolno używać proszków do szorowania, rozpuszczalników czy innych agresywnych środków chemicznych. Nie wolno też używać narzędzi mogących uszkodzić powierzchnię okien. Efektem zastosowania tych środków czy narzędzi mogą być zmatowienia i zarysowania.

Raz do roku (najlepiej przed sezonem zimowym) powinno się sprawdzić stan okuć i ich mocowanie, oczyścić też z kurzu i innych zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu trzeba okucia nasmarować i naprawić ewentualne usterki (np. poprzez regulację okien). Do czyszczenia i smarowania można kupić gotowe zestawy zawierające środek czyszczący, olej do okuć i sztyft do uszczelek – jednak zlecenie konserwacji i regulacji okien doświadczonemu serwisantowi jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż wykonywanie tego samemu.


Kiedy trzeba wymieniać szyby?

Na pewno musimy wymienić szyby w sytuacjach ewidentnych zniszczeń takich jak zbicia czy pęknięcia. Oprócz tego, jeżeli w oknach pojawią się szare lub mleczne plamy, nie dające się umyć.

W każdym tym przypadku szyby są rozszczelnione – uleciał z nich izolator w postaci gazu – i straciły swoje pierwotne właściwości termoizolacyjne. Rozszczelnienie skutkuje nie tylko mało estetycznym wyglądem, ale również wyższymi rachunkami za ogrzewanie bo szyby bez gazu stanowią swego rodzaju mostki termiczne.

Szyby można wymienić także wtedy, gdy chcemy mieć takie o innych parametrach, na przykład:

  • antywłamaniowych,
  • estetycznych,
  • akustycznych

czy też innych.

Zdecydowanie lepiej jest zlecić taką usługę (tak jak i naprawę okna) firmie zajmującej się tym profesjonalnie, niż robić to samemu. Nie musi to być serwis okien – może to być też dobry szklarz.


Kiedy jest konieczna wymiana uszczelek w oknie?

Chyba oczywiste jest, że uszczelki należy wymienić w tak ewidentnych przypadkach jak ich mechaniczne uszkodzenia, popękania czy zdeformowania. Prócz tego, kiedy okna są nieszczelne też należy przyjrzeć się czy czasem uszczelki nie są przyczyną.

uszczelka Każde stosowane we współczesnych oknach okucie obwiedniowe ma pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy i czasami wystarcza jego zwiększenie. Jeżeli dokonana regulacja nie spowodowała dobrego przylegania skrzydła do ościeżnicy okna, to wtedy powinniśmy dokonać wymiany uszczelek, bo po kilku czy kilkunastu latach eksploatacji bez odpowiedniego konserwowania mogły stracić swoją pierwotną elastyczność i już być twarde, zgniecione. Takie uszczelki należy wymienić na nowe o takim samym lub chociaż zbliżonym przekroju.

Nie wolno wymiany uszczelki zastępować przez jeszcze doklejanie następnych, samoprzylepnych – takie „naprawy” bowiem już też widywaliśmy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że doklejanie dodatkowych uszczelek grozi uszkodzeniem okuć okiennych i wypaczeniem okien, powodując zamiast oszczędności dodatkowe, niepotrzebne wydatki. Jeżeli przez okna wieje to polecamy swoje usługi uszczelniania okien plastikowych – nie tylko w Gdańsku robimy to skutecznie.1


Warning: Only the first byte will be assigned to the string offset in /home/wiesmal/domains/wiesmal.pl/public_html/wp-content/plugins/responsive-menu/v4.0.0/inc/helpers/custom-functions.php on line 218
WIESMAL - Naprawa Okien